Scenariusz lekcji "Gęstość"
Fizyka, III etap edukacyjny
Temat : Gęstość.
Treści kształcenia
Fizyka,3,3: uczeń posługuje się pojęciem gęstości; Informatyka, 6, 1: uczeń wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;
Cele zoperacjonalizowane
Uczeń |
wie, że stosunek masy do objętości jest stały i charakterystyczny dla danej substancji w danej temperaturze niezależnie od kształtu ciała; |
zna wzór na gęstość, który ma postać: ρ = m / V, i wie, że jednostką gęstości w układzie SI jest kg / m3. |
Nabywane umiejętności
Uczeń |
potrafi wyznaczyć gęstość dowolnej substancji; |
potrafi posługiwać się tablicami fizycznymi; |
potrafi posługiwać się wzorem i jednostką gęstości w celu obliczenia prostych zadań; |
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi. |
Kompetencje kluczowe
- myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;
- umiejętność uczenia się
Etapy lekcji
Wstęp
Na poprzedniej lekcji nauczyciel zadaje uczniom utrwalenie wiadomości z budowy wewnętrznej ciał stałych, cieczy i gazów. Uczniowie mają zadane powtórzenia wyznaczania objętości ciał stałych o regularnych i nieregularnym kształcie.
Przebieg zajęć
- Odpytanie uczniów z zadanego materiału. Nauczyciel wykorzystuje ilustrację interaktywną – załącznik 2; z ilustracji uczniowie zapisują do zeszytów konieczne informacje.
- Uczniowie rozwiązują arkusz kalkulacyjny (załącznik 1), przygotowujący uczniów do wyznaczania gęstości czterech klocków prostopadłościennych: aluminiowego, żelaznego, miedzianego i drewnianego. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy i zadaje wyznaczenie gęstości. Jeżeli nauczyciel dysponuje klockami prostopadłościennymi wykonanymi z aluminium, żelaza, miedzi i drewna, przekazuje je uczniom. Zadanie polega na obliczeniu objętości (długości boków mierzone za pomocą linijki) i zważaniu klocka, a następnie wyliczenia gęstości. Jeżeli nauczyciel nie dysponuje takimi klockami, to podaje uczniom następujące masy i objętości:
Grupa 1 (aluminium) : prostopadłościan o wymiarach 2m x 1m x 1m, masa: 5440kg,
Grupa 2 (żelazo): prostopadłościan o wymiarach 1m x 3m x 1m, masa: 23625kg,
Grupa 3 (miedź): prostopadłościan o wymiarach 2m x 2m x 1m, masa: 35732kg,
Grupa 4 (drewno): prostopadłościan o wymiarach 2m x 2m x 2m, masa: 5600kg.
Uczniowie dzielą się wynikami i porównują z tablicami fizycznymi. Odgadują, z jaką substancją mieli do czynienia w zadaniu.
- Na zakończenie lekcji uczniowie proponują w jaki sposób wyznaczyć gęstość ciała o nieregularnym kształcie.
Środki dydaktyczne
- notatki,
- podręcznik
- załącznik 2
- załącznik 1
- waga,
- linijka,
- tablice fizyczne,
- zestaw klocków prostopadłościennych wykonanych z żelaza, drewna, miedzi i aluminium.
Metody nauczania
Formy pracy
- indywidualna Zbiorowa,
- jednolita